فیلموژن
فیلموژن
شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی

شوالیه تاریکی(۲۰۰۸)

زمانی که تهدیدی به نام جوکر تمام شهر گاتهام را به ویرانی و آشوب کشانده است، "بتمن" در یکی از بزرگترین جنگ‌هایش با بی عدالتی به مقابله با او می‌رود...
زیرنویس فارسی
مناسب برای سنین ۱۳ سال به بالا
امتیاز IMDb
۹از۲,۲۹۱,۰۸۹ رای
نمره منتقدین
۸۴
امتیاز کاربران
۹٫۵از۲ رای
امتیاز شما

درباره فیلم

کشور سازنده

آمریکاانگلستان

بودجه ساخت

185,000,000 دلار

میزان فروش

1,005,973,645 دلار

شوالیه تاریکی(The Dark Knight)" فیلمی ابرقهرمانی، اکشن و جنایی ساخته کارگردان مشهور و نام‌آشنای هالیوود "کریستوفر نولان" است که آثار سینمایی بی نظیر و چشم نوازی چون "تلقین (Inception)"، "میان ستاره ای (Interstellar)"، "دانکریک (Dunkirk)"، "تنت (Tenet)" را در کارنامه هنری خود دارد که تنها بخشی از سابقه درخشان او در خلق آثار پرمعنا و خارق‌العاده در عرصه سینمای جهان است. نویسندگی فیلمنامه " شوالیه تاریکی" بر عهده خود کریستوفر نولان و برادرش "جاناتان نولان" بوده که بر اساس شخصیت "بتمن" در کتاب‌های مصور (کمیک) دی سی (DC) نوشته شده. این فیلم دومین دنباله از سه‌گانه "بتمن" است که در سال 2005 و با نام " بتمن آغاز می‌کند ( Batman Begins)" بر پرده سینما قرار گرفت. با وجود اینکه به یقین "بتمن" محبوب ترین شخصیت کتاب‌های DC است اما هیچک همچون "کریستوفر نولان" و تیم او نتوانست دنیای این خفاش سیاه را این چنین زیر و رو و اهالی سینما را بیش از پیش شیفته خود کند.
بازی "هیث لجر" در نقش جوکر و تعهد او به نقشش قطعاً از اتفاقات شگرف این فیلم محسوب می‌شود. او پس از ساخت فیلم در اقدامی ناباورانه اقدام به خودکشی کرد اما این موضوع مانع از دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به وی نشد تا او را تبدیل به دومین بازیگر تاریخ سینما کند. او برای نقش آفرینی در نقش جوکر به مدت 6 ماه خود را درون اتاقی در یک هتل مخفی کرد تا از نظر روانشناسی بتواند شخصیت جوکر را تحلیل کند. حتی گریم این شخصیت را خود "هیث لجر" بر عهده گرفت و بعد از آن تیم گریم هر روز وظیفه داشت تا عیناً همان گریم را بر صورتش پیاده کند و بدین ترتیب یکی از ماندگارترین جوکرهای تاریخ سینما شکل گرفت. او پس از مرگش 32 جایزه در جشنواره‌های مختلف از جمله اسکار، گلدن گلوب و بفتا را به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد دریافت کرد.
"شوالیه تریکی" به اولین فیلم ابرقهرمانی تبدیل شد که توانست در 8 بخش نامزد دریافت مجسمه طلایی اسکار شود و در نهایت 2 جایزه اسکار را به خود اختصاص داد. بودجه ساخت فیلم حدود 185 میلیون دلار برآورد شد که توانست به فروش یک میلیارد دلاری در سینما دست یابد و به اولین فیلم کمیک بوکی با فروش میلیاردی تبدیل شود.
شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی
شوالیه تاریکی

دیدگاه ها